Mathematics14 apples cost Rs. 140 . The cost of one apple is Rs. ____.


14 apples cost Rs. 140 . The cost of one apple is Rs. ____.


    Fill Out the Form for Expert Academic Guidance!l



    +91



    Live ClassesBooksTest SeriesSelf Learning



    Verify OTP Code (required)

    I agree to the terms and conditions and privacy policy.

    Solution:

    Concept- 14 apples cost Rs. 140 . The cost of one apple is Rs.10. The cost of the articles is specified in this question, and we must determine the cost of one article. You must divide the cost of articles by the number of articles in order to determine the price of one article. In this case, there are 14 articles, and the total cost of those 14 articles is Rs. 140.
    Let's first look at what has been provided for us. We are informed that the price of 14 apples is Rs. 140, or 104.
    Where is the cost of 14 apples and is the number of apples.
    Now, see what we have to find the cost of one apple i.e. is given by
    Putting the values of and in this we get,
    Dividing the numerator with denominator we get,
    Dividing the numerator with denominator we get,
    Hence, the cost of one apple is equal to Rs. 10 .
     
    Chat on WhatsApp Call Infinity Learn

      Talk to our academic expert!



      +91


      Live ClassesBooksTest SeriesSelf Learning




      Verify OTP Code (required)

      I agree to the terms and conditions and privacy policy.