MathematicsThe cost of 2 kg of apples and 1 kg grapes on a day was bound to be Rs. 160. After a month the cost of 4 kg apples and 2 kg grapes is Rs. 300. Represent this situation algebraically and geometrically. The two linear equations are perpendicular lines. Is it true or false?

The cost of 2 kg of apples and 1 kg grapes on a day was bound to be Rs. 160. After a month the cost of 4 kg apples and 2 kg grapes is Rs. 300. Represent this situation algebraically and geometrically. The two linear equations are perpendicular lines. Is it true or false?


  1. A
    True
  2. B
    False 

    Fill Out the Form for Expert Academic Guidance!l



    +91



    Live ClassesBooksTest SeriesSelf Learning



    Verify OTP Code (required)

    I agree to the terms and conditions and privacy policy.

    Solution:


    Let us assume the cost of the one kg of apple be ‘x’
    The cost of one kg of grapes is ‘y’.
    Algebraic equation for 2 kg apple and 1 kg of grapes
    Algebraic equation for 4kg apples and 2kg grapes
    Subtract the equation 2 and 1 we get
    From equation (1)

    X

    60

    50

    70

    40

    60

    20

    From equation (3)

    X

    60

    50

    70

    30

    50

    10

    Let us plot the system of linear equations using the obtained values of x and y-coordinates.

    Based on the graph, the two linear equations represent parallel lines.
    Hence, the statement is false.
     
    Chat on WhatsApp Call Infinity Learn

      Talk to our academic expert!



      +91


      Live ClassesBooksTest SeriesSelf Learning




      Verify OTP Code (required)

      I agree to the terms and conditions and privacy policy.