MathematicsThe cost of a toy elephant is the same as the cost of 3 balls. Express the statement as a linear equation in two variables. 


The cost of a toy elephant is the same as the cost of 3 balls. Express the statement as a linear equation in two variables.
 


  1. A
    x-y=3
          
  2. B
    x-3y=0
          
  3. C
    x+y=3
          
  4. D
    x=3y
     

    Fill Out the Form for Expert Academic Guidance!l



    +91



    Live ClassesBooksTest SeriesSelf Learning



    Verify OTP Code (required)

    I agree to the terms and conditions and privacy policy.

    Solution:

    A linear equation in two variables is an equation that can be written as a form 

    The cost 3 balls =
    The cost of a toy elephant = the cost of 3 balls.
    ⇒x=3y

    So, option 2 is correct.
    Chat on WhatsApp Call Infinity Learn

      Talk to our academic expert!



      +91


      Live ClassesBooksTest SeriesSelf Learning




      Verify OTP Code (required)

      I agree to the terms and conditions and privacy policy.