At 298 K, the pH of mixture containing 1000 ml of 0.1 M H2SO4 and 500 ml of 1.2 M NH4OH is (pkb of NH4OH = 4.77)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.929
b
9.23
c
9.531
d
4.469
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
VaNa=10000.12=200 meqVbNb=5001.2=600 meqSA + WB → salt + water200 meq 200 meq 200 meqLeft over WB= 600-200 meq =400 meq ;This mixture contains WB and its salt of strong acid.This mixture acts like a basic buffer.∴pOH=pKb+logVSNSVaNa pOH=4.77+log200400 pOH=4.77−0.301 pH=14−4.77+0.301 pH=9.531