A mixture of 50.0 mL of NH3 and 60.0 mL of O2 gas reacts as4NH3(g)+5O2(g)⟶4NO+6H2O(g)If all the gases are at the same temperature and pressure and the reaction continues until one of the gases is completely consumed, what volume of water vapour is produced?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
48 mL
b
60.0 mL
c
72 mL
d
75.0 mL
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By Avogadro's law, equal volumes of gases contain equal number of moles.4NH3(g)+5O2(g)⟶4NO(g)+6H2O(g) 4mLNH3=6mLH2O∴ 50mLNH3=75mLH2O 5mLO2=6mLH2O ∴ 60mLO2=72mLH2O stoichiometrically, O2 is consumed completely Thus, 72 mLH2O (g).