20 ml of 0.2 M NaOH is added to 50 ml, of 0.2 M CH3COOH to give 70 ml, of the solution. What is the pH of the solution ? The ionization constant of acetic acid is 2 × 10-5
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.522
b
5.568
c
6.522
d
7.568
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The addition of NaOH converts equivalent amount of acetic acid into sodium acetate. Hence,Concentration of acetic acid after the addition ofNaOH = 3070 × 0.2 MConcentration of CH3COONa after the addition of NaOH = 2070 × 0.2 MHence, using the expressionpH= pKa + log SaltAcid=-log 2 × 10-5 + log 23 = 4.699 - 0.177 = 4.522