20 mL of a weak monobasic acid (HA) requires 20 mL 0.2 M NaOH for complete titration. If pH of solution upon addition of 10 mL of this alkali to 25 mL of the above solution of HA is 5.8. The pKa of the weak acid is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.1
b
5.8
c
5.98
d
5.58
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
meq. of acid = meq of base ⇒ 20 × M = 20 × 0.2 = 4Molarity of HA = 0.2 MWhen 25ml,0.2M acid reacts with 10ml 0.2M NaOH HA + OH- → A- + H2O 5 (=25×.2) 2 (10×.2) 0 3(=5-2) - 2 mmole ∴ pH = pKa + log A-HA ⇒ 5.8 = pKa + log 23 ⇒ pKa = 5.98