pH of the mixture containing 200ml of 0.1M CH3COOH and 100ml of 0.15M KOH is pka of CH3COOH=4.8
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of milli equivalents of CH3COOH = 200(0.1M)1 = 20Number of milli equivalents of KOH = 100(0.15M)1 = 15Excess WA + limited SB acts like an acidic bufferWA15 meq20 meq5 meqexcess + SB15 meq → salt15 meq + water The solution contains 5 meq of WA and 15 meq of Salt. ∴pH=pka+logVsNsVaNapH=4.8+log155pH=4.8+log3