The pH of a sample of H2SO4 is 1.3979. The percentage of the solution is 73.5% (w/w), the density of the solution is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.66 x 10-3 g/cc
b
5.32 x 10-3 g/cc
c
1.33 x 10-3 g/cc
d
0.01g/cc
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PH = 1.3979log[H+] =-1-0.3979[H+] = anti log 2-.602 ;[H+] = 4 x10-2[H2SO4] = 2 x10-2 =MH2SO4Also, Every 100 g of solution, contains 73.5 g of H2SO4 Every 100dml of solution, contains 73.5 g of H2SO4M=73.598100d×10-3⇒2×10-2=73.5×d98×10-1⇒d=2×98×10-373.5=2.66×103gml-1