What amount of HCl will be required to prepare one litre of a buffer solution of pH 10.4 using 0.01 mole of NaCN ? Given Kion HCN = 4.1 × 10-10.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.55 × 10-3 moles
b
8.65 × 10-3 moles
c
8.75 × 10-3 moles
d
9.9 × 10-4 moles
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The addition of HCl converts NaCN into HCN. Let x be the amount of HCl added. We will have[NaCN] = (0.01- x)[HCN] = xSubstitution these values along with pH and Ka in the expression.pH = - log Ka + log SaltAcidWe get 10.4 =-log 4 × 10-10 + log 0.01 -xxor 10.4 = 9.4 + log 0.01 -xxor log 0.01 -xx=1or 0.01 -xx=10 ⇒ 11x = 10-2or x = 9.9 × 10-4 MSo, number of moles = 9.9 × 10-4