The circumference of the second Bohr orbit of electron in hydrogen atom is 600 nm. The potential difference that must be applied between the plates so that the electrons have the de Broglie wavelength corresponding in this circumference is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10−5V
b
53×10−5V
c
5×10−5V
d
3×10−5V
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
de Broglie wavelength of electron in hydrogen atom =hmv=2πrnnFor second Bohr orbit, λ=600×10−92=3000×10−9mλ=150VÅ=300Å∴ V=150(3000)2=53×10−5V