An electron is in an excited state in a hydrogen like atom. It has a total energy of -3.4 eV. The kinetic energy of electron is E and its de Broglie wavelength is λ
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
E=6.8eV; λ=6.6×10−10m
b
E=3.4eV; λ=6.6×10−10m
c
E=3.4eV; λ=6.6×10−11m
d
E=6.8eV; λ=6.6×10−11m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential energy =−2× Kinetic energy =−2E Total energy =−2E+E=−3.4eV=−E or E=3.4eVp= momentum, m= mass of electron E=p22m or p=2mE =2×9.1×10−31×3.4×1.6×10−19≈10−24 de Brogile wavelength λ=hp=h2mE=6.6×10−10