The energy that should be added to an electron, to reduce its deBroglie wavelength from 2×10−9 m to 0.5×10−9 m will be______(in eV) (h=6.6×10−34 Js , me=9×10−31 kg)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0005.67.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given datah= Plank’s constant =6.6×10−3 Jsme= Mass of electron= 9×10−31 kgWe use De-broglie wavelength λ=hp=h2mE∵E=p22m ⇒E=h22mλ2 Thus we have ΔE=h22m1λ12−1λ22Using λ1=0.5×10−9 m and λ2=2×10−9 mΔE=6.6×10−3422×9×10−3110.5×10−92−12×10−92ΔE=2.42×10−37[4−0.25]×1018=9.075×10−19J=9.075×10−191.6×10−19eV∵1ev=1.6×10−19J∴ΔE=5.67eV