A glass beaker of mass 400 g floats in water with the open end just touching the surface of water and half of the beaker filled with water. The inner volume of the beaker is 500 cm3. What is the density of the material of the beaker?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.52 g cm-3
b
2.67 g cm-3
c
3.01 g cm-3
d
3.87 g cm-3
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of water in the beaker = 250 ×1 = 250 gMass of beaker + Mass of water = 400 + 250 = 650gSo volume of water displaced = 650 cm3As the inner volume = 500 cm3So volume of the material of beaker = 650 - 500 = 150 cm3∴ Density = 400150 = 2.67 g/cm3
A glass beaker of mass 400 g floats in water with the open end just touching the surface of water and half of the beaker filled with water. The inner volume of the beaker is 500 cm3. What is the density of the material of the beaker?