How many photons of a radiation of wavelength λ= 5 x 10-7 m must fall per second on a blackened plate in order to produce a force of 6.62 x 10-5 N?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3×1019
b
5×1022
c
2×1022
d
1.67×1018
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The momentum of photon=h/λIf n is the number of photons falling per second on the plate, then total momentum per second of the incident photons isp=n×hλSince the plate is blackened, all photons are absorbed by it.ΔpΔt=nhλ Since F=ΔpΔt=nhλ∴ n=Fλh=6.62×10−5×5×10−76.62×10−34=5×1022