A totally reflecting, small plane mirror placed horizontally faces a parallel beam of light as shown in the figure. The mass of the mirror is 20 g. Assume that there is no absorption in the lens and that 30% of the light emitted by the source goes through the lens. The power of the source (in MW) needed to support the weight of the mirror is _____
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 100.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As 30% light is incident and reflected by mirror, force due to reflection of light on mirror isF=2×0.3Pc=0.6Pc To support the weight of mirror, we use 0.6Pc=mg⇒ P=mgc0.6=20×10−3×10×3×1080.6=100×106 watt =100MW
A totally reflecting, small plane mirror placed horizontally faces a parallel beam of light as shown in the figure. The mass of the mirror is 20 g. Assume that there is no absorption in the lens and that 30% of the light emitted by the source goes through the lens. The power of the source (in MW) needed to support the weight of the mirror is _____