Two particles at a distance 5 m apart, are thrown towards each other on an inclined smooth plane with equal speeds 'v'.One particle is projected up the plane and the other is projected down the plane . Inclined plane is inclined at an angle of 300 with the horizontal. It is known that both particle move along the same straight line. The particles collide at the point fromwhere the lower particle is thrown. Find the value of v. [take g = 10 m/s2]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 m/s
b
1.5 m/s
c
2 m/s
d
2.5 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Down the plane, 5 = v.t+12(gsin θ)t2 ------(i)At the plane, 0 = v-g sin θ t1 ⇒ t1 = vg sin θt = 2t1 = 2vg sin θ[time taken by power particle coming back to initial position]5 = 2.v2g sinθ+12g sin θ.4v2g2sin2θ10g sin θ = 8v2v = 5g sin θ4 = 52m/sAlternate sol.2vt = 52vg sin θ= t ⇒ 2v ×2vg sin θ = 5⇒ v = 5 g sin θ4 = 52m/s