Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 60 W bulb is place d at a distance of 4 m from you. The bulb is emitting light of wavelength 600 nm uniformly in all directions. In 0.1 s, how many photons enter your eye if the pupil of the eye is having a diameter of 2 mm? [Take hc = 1240 eV-nm]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.84×1012

b

2.84×1011

c

9.37×1011

d

6.48×1011

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The intensity of light at the location of your eye isI=P4πr2=604π×42Wm−2The energy entering into your eye per second isP1=I×πd24where d is the diameter of pupil.P1=604π×42×π×2×10−324=9.375×10−7Js−1Let n be the number of photons entering into the eye per second, thenP1=n×hcλ9.375×10−7=n×1240×1.6×10−19600n=2.84×1012 photon s−1So, the number of photons entering the eye in 0.1 s= 0.1 n=2.84×1011
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring