Water flows into a large tank with flat bottom at the rate of 10−4 m3/s. Water is also leaking out of a hole of area 1 cm2 at its bottom. If the height of the water in the tank remains steady, then this height (in cm) is : take g=9.8 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0005.10.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
GivenRate of flow Q=10−4 m3/sAcceleration due to gravity g=9.8 m/s2Since height of water column is constant therefore, water inflow rate (Qin) = water outflow rate Qin =10−4m3/sQout =Au=10−4×2gh10−4=10−419.6×hh=119.6m=5.1cmTherefore, the correct answer is 5.10