A whistle emitting a sound of frequency 440 Hz is said to a string of 1 . 5 m length and rotated with an angular velocity of20 rad,/s in horizontal plane. Then the range of frequencies heard by an observer stationed at a large distance from the whistle will be (v = 330 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
400 . 0 Hz to 484.0 Hz
b
4o3 . 3 Hz to 480 .0 Hz
c
4O0 .0 Hz to 480 .o Hz
d
403 . 3 Hz to 484.0 Hz
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
see figThe observer will hear the frequency (maximum) when the source is in position D because source is moving towards observer almost along the line of sight. So,nmax=VV−Vsn=330330−1⋅5×20440 =330300×440=484HzThe observer will hear the frequency (minimum) when the source is in position I because the source is moving away from the observer. So,nmin=vv+vs×n =330330+1⋅5×20×440 =330360×440=403⋅3Hz