A hydrogen atom in its ground state is irradiated by light of wavelength 970 Ao. Taking hc/e = 1.237 × 10-6 eV m and the ground state energy of hydrogen atom as -13.6 eV, the number of lines present in the emission spectrum is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Absorbed quantum energy in (eV) =hceλ=1.237×10−6970×10−10= 12.75 eVEnergy of nth shell =-13.6 + 12.75= -0.85 eVWe know,En=E1n2∴n2=E1En=−13.6−0.85=16i.e., n = 4.Number of spectral emission lines =nn−12=4×32=6