lf the ionisation energy of Na is 495.8 kJ mol-1, the electron affinity of Cl is 349.4 kJ mol-1 and lattice energy is 776 kJ mol-1, the true statement for the formation of ionic bondin NaCI is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
total energy released per mole of NaCl formed is 628.6 kJ
b
the ionic bond formed is unstable
c
the total energy absorbed per mole of NaCl formed is 1125.4 kJ
d
net energy released in this process is 629.6kJ
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Na(g)+495.8⟶Na+(g)+e− . . . (i) Cl(g)+e−⟶Cl−(g)+349.4 Na+(g)+Cl−(g)⟶NaCl(s)+776 kJ mol−1Total energy released per mole of NaCl formed = 776 + 349.4 = 1125.4 kJTotal energy absorbed in step (i) = 495.8 kJNet energy released = 629.6 kJThus, a stable ionic bond is formed between NaCl.