A solution containing 2.675 grams of CoCl3 . 6NH3 (molar mass = 267.6 gr . mole−1) is passed through a cation exchanger. The chloride ions obtained in solution were treated with excess of AgNO3 to give 4.78 grams of AgCl (Molar mass= 143.5 gr mole−1). The formula of the complex is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
CoNH36Cl3
b
CoCl2NH34Cl
c
CoCl3NH33
d
CoClNH35Cl2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
WAgCl precipitated=4.78gnAgCl precipitated=4.78143.5=0.0333Wcomplex=2.675 gncomplex = 2.675267.5=0.010.01 moles of complex gave 0.033 moles of AgCl1 mole of complex gives 3 moles of AgClso one mole complex must have three moles of ionizable chloride ions.The complex is [Co(NH3)6]Cl3 .