In transforming 0.01mole of PbS to PbSO4 the volume of ‘10volume’ H2O2 required will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PbS + 4H2O2 → PbSO4 + 4H2O1 mole - 4 mole0.01 mole - ?? n=weightMolecular weight Weight=0.04×34=1.36 gr 34 gr of H2O2 solution contains=1.36 gr of H2O2 10 vol of H2O2(3.03 gr)→100 ml 1.36 gr →?? 1.36×1003.03=44.8 ml