A person throws a dice while he gets a number greater than 2. The probability that he gets a 6 in the last throw is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
23
b
14
c
13
d
112
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let E1, be the event that six shows when a dice is thrown. Let E2 be the event that number less than or equal to 2 shows when a dice is thrown.PE1=1/6 and PE2=2/6=1/3E = the event that six turns up in the last throw = the event that E1 happens in the all previous throws and E2 happens in the last throw P(E)=PE1E2 or E1E1E2 or E1E1E1E2…..=PE1⋅PE2+PE1⋅PE1⋅PE2+PE1⋅PE1⋅PE1⋅PE2+…=13⋅16+132⋅16+133⋅16+…P(E)=13⋅16×11−1/3⇒P(E)=112