A body of mass m is projected horizontally with a velocity v from the top of a tower of height h and it reaches the ground at a distance x from the foot of the tower. If a second body of mass 2m is projected horizontally from the top of a tower of height 2h, it reaches the ground at a distance 2x from the foot of the tower. The horizontal velocity of the second body is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
v
b
2v
c
2 v
d
v2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For the first body, h = 12gt2----------(i)and x = vt -----------(ii)From equation (i) and (ii)h = 12g.(x2v2)-------(iii)2h=12g.(4x2v'2)-------(iv)Dividing equation (iii) by equation (iv) we get12= x2v2×v'24x2 or v' = 2v