A body with mass 2 kg moves in one direction in the presence of a force which is described by the potential energy graph. If the body is released from rest at x = 2 m, then its speed when it crosses x = 5 m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
zero
b
1 ms-1
c
2 ms-1
d
3 ms-1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let at x = 2 m, U = U2 and P.E at X = 5 m U1 = 210-U22-1 = 10-03.5-1 ⇒U2 = 6 J(KE + PE)x = 2m = (KE + PE)x = 5m⇒0+6 = 12(2)v2+2 ⇒ v = 2 m/s
A body with mass 2 kg moves in one direction in the presence of a force which is described by the potential energy graph. If the body is released from rest at x = 2 m, then its speed when it crosses x = 5 m is