A box of 100 kg is sliding down along a rough inclined plane of height 2m and length 4m. If coefficient of friction is 0.5 then the force required to be applied so that it comes down with a constant velocity is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
250 N
b
500 N
c
933 N
d
67 N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The force required to make it fall with a constant velocity is the same as the force due to which it is coming down but in opposite direction. i:e.mgsinθ-μmgcosθ= mgsinθ-μcosθ here sinθ=24=0.5 θ =300100×100.5-0.532=500×0.134=67