140 calories of heat is required to raise the temperature of 2 moles of an ideal diatomic gas at constant pressure from 0° C to 10°C. How much heat is required to heat it through same range at constant volume?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60 calories
b
100 calories
c
180 calories
d
140 calories
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
amount of heat required to raise temperature of gas at constant pressure is given bydQp=nCpdTdQp=140 calories (given)n=number of moles=2 (given)Cp=specific heat at constant pressure dT=change in temperature=10-0=100Csubstitute given values in the above formula140=2Cp(10)⇒Cp=7γ=CpCv=1.4(given)substitute Cp value in above equation, we get Cv=5amount of heat required to raise temperature of gas at constant volume is given by dQv=nCvdT=2(5)10=100 calorie