A carnot engine extracts 1200J of energy from a hot reservoir. What is the amount of work done by it? Temperatures of hot and cold reservoirs are 200K and 150K respectively.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
800J
b
900J
c
600J
d
400J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The efficiency of a carnot engine is:1- T2/T1 = 1-150/200 = 1/4.Efficiency is also given by: 1 – Q2/Q1 = 1 – Q2/1200 = 1/4.Q2 = (3/4 )×1200 = 900J.