A carnot engine whose source is at 400 K takes 200 cal of heat and rejects 150 cal to sink. What is the temperature of sink?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
800 K
b
400 K
c
300 K
d
200 K
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In carnot engine source temperature T1=400 K (given) amount of heat given is Q1=200 cal amount of heat rejected Q2=150 cal temperature of sink is T2=? work done by engine is W=Q1-Q2 =200-150=50cal substitute given values, ⇒W=50 cal efficiency is η=WQ1 substitute values legibly η=50200=14 another equation for efficiency in terms of temperature isη=1-T2T1 substitute η value 1/4 in above eqn14=1−T2400 ⇒T2400=1−14=34 ⇒T2=300 K=temperature of sink