A Carnot's engine operates with an efficiency of40% with its sink at 270C. By what amount should the temperature of the source be increased with an aim to increase the efficiency by 10%?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 K
b
150 K
c
80 K
d
100 K
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let T1 be the initial temperature of the source, then, using η = 1-T2T1We have, 40100= 1-(273+27 K)T1or T1 = 500 K For the efficiency to be 10% more i.e., 50%, let T1' be the new temperature of the sink,then, 50100 = 1-(273+27 K)T'1or T'1 = 600 KThe required increase in the temperature of the source T'1-T = 600 K -500 K = 100 K