In the circuit, 1&2 are joined for long time. After disconnecting 1&2, 2&3 are connected. The charge on the capacitor when the current in the inductor (ideal) decreases by 3A is [nearly]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
11 mC
b
12 mC
c
13 mC
d
14 mC
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When 1&2 are closed for long time imax=51=5 amp through inductor .When 2&3 are joined, by law of conservation of energy 12Limax2=12Li2+q22C122×10−3×25=122×10−3×4+q22×4×10−3q=168×10−3≈ 13×10−3C