Consider the nuclear reaction 3Li7+1H1→2 2He4 . The relevant atomic masses are 7Li=7.018 amu, 1H=1.0080, 4He=4.004 amu . 0.5 gms of 1H1 completely consumed in the reaction along with sufficient amount of 7Li . Find energy released.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8×1011J
b
8×1010J
c
8×1012J
d
8×1014J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass Defect =Reactants - Products ⇒ΔM=7.018+1.008 -2(4.004) ⇒ΔM=0.018 amu Energy released per atom= ΔMc2=0.018×1.67×10−27×3×1082=2.7×10−12J Now, in reaction hydrogen is limiting reagent. ∴Moles of hydrogen consumed =massMolar mass=0.51=0.5 mol Number of atoms of hydrogen consumed =moles×NA =0.5 ×6.023×1023= 3.0115×1023 Hence, energy released in reaction = 3.0115×1023 ×2.7×10−12=8.1×1011J