Consider 3rd orbit of He+ (Helium) Using non relativistic approach, the speed of electron in this orbit will be (given K = 9 × 109 constant, Z = 2 and h= 6.6×10-34 Js) (Plancks constant=h)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.73 × 106 m/s
b
3.0 × 108 m/s
c
2.92 × 106 m/s
d
1.46 × 106 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that velocity V=e24πKh2n=1.6 x 10-1924 x 227 x 9 x 109 x 6.6 x 10-34 x 23 =1.46 x 106 ; (shortcut) V=c137zn =3 x 108137 x 23=2137 x 108=1.46 x 106