Determine the amount of 84Po210 necessary to provide a source of α particles of 10 milli-curie strength if mean life of 84Po210 is 1.72×107 sec
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.2×10−7gm
b
2.2×10−9gm
c
2.2×10−6gm
d
2.2×10−10gm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Activity. A=dNdt=λN Given : A = 10 milli curie = 10×10-3×3.7×1010 dps λ=1Tm=11.72×107sec-1 we know that number of atoms =N=mass in grams xavagadro numbermolar mass No of atoms = N=Aλ=10×10-3×3.7×1010×1.72×107 ⇒N=6.36×1015 Mass of all these atoms = moles×molar mass = NNA×M ⇒Mass =2106×1023×6.36×1015=2.2×10−6gm