An electric kettle (rated accurately at 2.5kw) is used to heat 3 kg of water from 15°C to boiling point. It takes 9.5 minutes. Then the amount of heat that has been lost is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10⋅70×105J
b
7 X 106J
c
3.5x 104J
d
7 x 108J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy consumed in 9.5 min is given by=(2⋅5×1000)×(9⋅5×60)=14⋅25×105 joule Energy consumed in heating=3×1000×(100−15) joule =2⋅55×105 joule Loss =(14⋅25−2⋅55)105≈10⋅70×105 joule