An electrically heated coil is immersed in a calorimeter containing 360 gm of water at 100C. The coil consumes energy at the rate of 90W. The water equivalent of the calorimeter and coil is 40 gm. The temperature of water after 10 min is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.2140C
b
42.14 0C
c
300C
d
23 0C
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
energy given by heater=P×t=90×10×60 Jheat absorbed by water and calorimeter system is =( M+Mc) Sw(t-10)90×60×10=400×10-3×4200 (t-10)t= 42.14C 0