The electron, in a hydrogen atom, initially in a state of quantum number n1, makes a transition to a state whose excitation energy, with respect to the ground state, is 10.2eV. If the wavelength, associated with the photon emitted in this transition, is 487 .5 nm, find the value of the quantum number, n1 of the electron in its initial state.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0004.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of an electron in the nth orbit of H-atom,En=−13.6n2eVE1=−13.6eV,E2=−3.4eV,E3=−1.51eV,… Clearly, E2−E1=−3.4−(−13.6)=10.2eVThus the energy state n=2 has an excitation energy of 10.2 eV with respect to the ground state. Hence the electron is making a transition from state n = n1 to the state n=2, where n1 > 2. Now, En1−E2=hcλ=124004875eV=2.55eVEn1=E2+2.55eV=−3.4+2.55=−0.85eV Also, En1=−13.6n12eV∴−13.6n12=−0.85⇒ n1=13.60.85=16=4