An electron is moving in a circular path under the influence of a transverse magnetic field of 3.57×10-2 T. If the value of e/m is 1.76×1011 C kg-1, the frequency of revolution of the electron is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 GHz
b
100 MHz
c
62.8 MHz
d
6.28 MHz
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here,B=3.57×10-2 T,em=1.76×1011Ckg-1Frequency of revolution of the electron, v=1T=v2πr……..(1) Also, mv2r=evB⇒vr=eBm……….(2)From eqns. (i) and (ii)v=12π×eBm=12×3.14×1.76×1011×3.57×10-2=109 Hz=1GHz