Five grams of Helium having rms speed of molecules as 1000 m/s and 24 g of oxygen having rms speed of 1000 m/s are introduced into a thermally isolated vessel. The ratio of rms speeds of Helium and oxygen when thermal equilibrium is attained is N2 . Find N. Neglect the heat capacity of the vessel.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For Helium, 1000=3RT14×10−3⇒3RT1=4000For Oxygen, 1000=3RT232×10−3⇒3RT2=32000By internal energy conservation, U1+U2=U1'+U2' We know, U=fnRT2So, 3254RT1+522432RT2=3254+522432RTThis gives T=T1+T22After mixing, RMS speed of Helium is v1=3RTM1=3RT1+T22M1=4000+3200024×10−3=15002m/sFor Oxygen, v2=3RT1+T22MO=4000+32000232×10−3=7502m/s v1v2=150027502=2