Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The focal length of spherical mirror is given by f=R2 when R is the radius of curvature of the mirror. For a given spherical mirror made of steel the focal length is f= 24.0 cm. What is the new focal length if temperature is increased by 50°C?  Given αsteel =12×10−5/C

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

24.144 cm

b

20.0144 cm

c

28.0288 cm

d

44.144 cm

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Δl=(1+αΔT)Rf=R1+12×10−5×50Rf=481+600×10−5Rf=48(1+0.006)Rf=48(1.006)Rf=48.288f=R2f=24.144cm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The focal length of spherical mirror is given by f=R2 when R is the radius of curvature of the mirror. For a given spherical mirror made of steel the focal length is f= 24.0 cm. What is the new focal length if temperature is increased by 50°C?  Given αsteel =12×10−5/C