Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A force of 25 N acts on a body at rest for 0.2 s and a force of 70 N acts for the next 0.1 s in opposite direction. If the final velocity of the body is 5 ms–1 in opposite direction, the mass of the body is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1 kg

b

2 kg

c

0.8 kg

d

0.4 kg

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

F = P/tP1 = F1t1 = 25 x 0.2 = 5 kg-m/sP2 = F2t2 = (-70) x 0.1 = -7 kg-m/sNet impulse = (-7) + 5 kg-m/s = -2 kg-m/sNow, mvf - mvi = Net impulse∴ m x (-5) - 0 = -2 ⇒ m = 0.4 kg
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring