A heat engine receives 50 kcal of heat from the source per cycle, and operates with an efficiency of 20%. The heat rejected by engine to the sink per cycle is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 kcal
b
25 kcal
c
30 kcal
d
50 kcal
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given Q1 = 50 kcal and η = 20%Using η = WQ1, we have W = η ×Q1i.e., work obtained per cycle W = 20% × 50 kcal = 10 kcal = 42kJSince, Q1 = Q2+W so, Q2 = Q-Wi.e., heat rejected to the sink per cycle Q2 = 50 kcal -10 kcal = 40 kcal