Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A hydrogen-like atom emits radiations of frequency 2.7×1015Hz when it makes a transition from n = 2 to n = 1. The frequency emitted in a transition from n = 3 to n = 1 will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.8×1015Hz

b

3.2×1015Hz

c

4.7×105Hz

d

6.9×1015Hz

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

f=cZ2R1n12−1n22 ⇒ 2.7×1015=cZ2R112−122 f′=cZ2R112−132  Divide and solve to get: f=3.2×1015Hz
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A hydrogen-like atom emits radiations of frequency 2.7×1015Hz when it makes a transition from n = 2 to n = 1. The frequency emitted in a transition from n = 3 to n = 1 will be