If the intermolecular forces vanish away, the volume occupied by the molecules contained in 4.5 kg water at standard temperature and pressure will be given by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.6m3
b
4.5m3
c
11.2 L
d
11.2m3
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
μ=Mass of waterMolecular wt. of water=4.5 kg18×10-3kg=250 T=273 K and P=105 N/m2 (STP) From PV = μRT, ⇒ V=μRTP=250×8.3×273105=5.66m3
If the intermolecular forces vanish away, the volume occupied by the molecules contained in 4.5 kg water at standard temperature and pressure will be given by