A man can row a boat at a velocity of 10 m/s in still water. Speed of water in the river is 5 m/s. If the man wishes to cross the river in the minimum possible time, the drift produced is [width of river = 1 km]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
500 m
b
250 m
c
375 m
d
450 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If the man wishes to cross the river in the minimum possible time, then he should row the boat in a direction perpendicular to the direction of motion.∴ tmin=dVb/ω∴ Drift = BC = Vω×tmin=5×100010m=500 m
A man can row a boat at a velocity of 10 m/s in still water. Speed of water in the river is 5 m/s. If the man wishes to cross the river in the minimum possible time, the drift produced is [width of river = 1 km]