In measuring the diameter of a drop of liquid the error is 1% and in measuring the surface tension of the liquid, the error is 2% . Then the maximum possible error in calculating surface energy of the drop will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E = surface energy = 4πr2T∴∆EE x 100% =2∆rr%+∆TT%= 2 x 1%+2% = 4%