A metal rope of density 6×103kg/m3 has breaking stress 20×108N/m2. This rope is used to measure the depth of the sea. Then the depth of the sea that can be measured without breaking is (take g= 10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 km
b
20 km
c
30 km
d
40 km
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
stress inside water is = apparent weigtarea= mg1-dwdsA=20 x 108 lAds1-16gA=20×108⇒l 656×103×10=20×108l=40 km