3 moles of mono atomic ideal gas are mixed with 2 moles of diatomic ideal gas. Then the ratio of CPCV of the mixture is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1715
b
2919
c
139
d
2719
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(2)'γm' =CPCV for mono atomic gas =3+23=53 Cp1=5R2, Cv1=3R2'γd' =CPCV for dia atomic gas =5+25=75 Cp2 =7R2 , Cv2= 5R2γ for the mixture n1Cp1+n2Cp2n1Cv1+n2Cv2=35R2+27R23 3R2+2 5R2=15+149+10=2919